Хан Кубрат 605г. – 665г.
Хан Кубрат е владетел от рода Дуло,обединил прабългарите северно от Кавказ и Черно море и създал могъщ племенен съюз наречен Стара Велика България, известен също като Оногурия.
ХРОНОЛОГИЯ
В КОНСТАНТИНОПОЛ
Хан Кубрат прекарва известно време в Константинопол, където е покръстен и се сближава с император Ираклий. Изворите сочат, че изгнанието на хан Кубрат се наложило поради междуособните борби възникнали в Западнотюркския каганат. Хан Кубрат има 4 или 5 синове.Първи Баян ,втори Котраг , трети Кубер , четвърти Аспарух. Свидетелства за вероятното покръстване на българския владетел бяха открити при разкопките на неговия некропол в Малая Перешчепина, в Украйна.През 628 г.в Западнотюркския каганат избухва гражданска война, в която две групировки се борят за престола. Едната е ръководена от вуйчото на хан Кубрат, Моходу Хеу. Възползвайки се от променената от гражданската война обстановка в Северното Черноморие, хан Кубрат се връща в българските земи, за да подкрепи Моходу Хеу.
Същевременно, ръководените от хан Кубрат българи, и по-точно кутригурите на запад от р. Днепър, вдигат въстание против аварите, които по това време били изтощени от обсадата на Цариград през 626 г. и въстанието било сполучливо. Бъдещите събития след 628 г. и позициите на хан Кубрат в Западнотюркския каганат подсказват, че въстанието вероятно е имало подкрепата и на племената оногури и утигури, поданици на тюркския хаган.
ВЕЛИКА БЪЛГАРИЯ
През 628 г. уногундурите и утигурите предвождани от Моходу Хеу , въстават срещу хагана и Моходу Хеу се възкачва на каганския престол под името Сибир/Шибир хан, известен също и като Тукъй хан.
• През същата 628 г. начело на българите в западните краища на хаганата е поставен хан Кубрат, когото историческите източници сочат като братовчед на Сибир хан. След издигането му като управител на западната част на хаганата през 628 г. хан Кубрат неотстъпно подкрепя Шибир хан в разразилата се гражданска война. Тази война завършва през 632 г. със смъртта на Шибир хан.
• Впоследствие хан Кубрат отцепва българските земи от хаганата, поставяйки началото на Велика България.
• Освен със спокойствие във вътрешнополитически аспект, управлението на хан Кубрат е белязано и с две войни извън границите на държавата. Първата от тях е на запад срещу аварите, през 633-635 г. Към 632 г. земите на запад от р. Днестър до Карпатите са под властта на Аварския хаганат, с център в Панония . Тези земи не са били пустеещи.
• След унищожението на антите през 558 г. и преселването на славяните на юг през 600-610 г., в тези територии постепенно се заселват различни прабългарски племена,основно кутригури. Стремежът на хан Кубрат за включване и на тези племена в обединената българска държава обуславя и започналата скоро след началото на управлението му война.
• През 633 г., в съюз с дулебите, хан Кубрат започва война с Авария, завършила през 635 г. с разгрома на основните аварски сили в Централна Панония. Последиците от тази война са присъединяването на земите между Днестър и Карпатите към Велика България, от една страна, и упадъка на Аварския хаганат като велика европейска сила, който факт обезпечава и продължителното спокойствие на западната българска граница.
• Втората война на хан Кубрат е срещу Арабския халифат. През годините на управление на третия халиф – Осман, през 648 г.една арабска войска пресича прохода Дербент в източната част на Голям Кавказ и нахлува в земите на българските племенабарсали, които по това време са част от Велика България. След сблъсък с дошлите български армии арабите биват разгромени и отблъснати трайно отвъд Голям Кавказ.С изключение на тези войни, при това водени извън границите на страната, във външнополитически аспект първата половина на управлението на Кубрат е спокойна.
• На юг са поддържани близки отношения с Византия на Ираклий ( двете държави сключват съюзнически договор през 634 г. – едновременно израз на подкрепата на Византия за новата държава, а от българска страна отказ от нашествия), а и след това, без обаче те да прераснат в по-ангажиращо обвързване на България с Византия.На запад и север положението е спокойно, на изток хазарите, подчинени на Западнотюркския хаганат, биват въвлечени активно в междуособните борби и не представляват заплаха.
ГИБЕЛ
Хан Кубрат, според повечето мнения, умира ок. 668 г. Управлението на държавата наследява най-големият му син – Баян. Според Теофан Изповедник, преди смъртта си хан Кубрат съветва петимата си синове да не се разделят, за да се защитават по-успешно от другите народи, но те не успяват да спазят заръката на баща си. През 671 г. от изток в България нахлуват армиите на Хазария и за по-малко от година разгромяват българската държава, като завладяват основната част от територията ѝ. Племената кутригури и част от уногундурите, начело с Аспарух се задържат на Днепър, а утигурите и друга част от уногундурите, начело с Котраг, се оттеглят на север по Дон и се заселват при сливането на Волга и Кама.