Хан Телериг 768г. – 777г.
Управлението на хан Телериг съвпада с края на вътрешната криза в България от VIII век. За пръв път името му се споменава в изворите във връзка с похода на византийския император Константин V Копроним срещу България през май 774 г. Този поход завършва без решително сражение, с мирен договор между двете страни. В края на същата година обаче хан Телериг изпраща армия от 12 000 души в Берзития (в дн. Република Македония), но византийският василевс, предупреден от своите агенти в Плиска, събира многократно по-силна войска и успява да срази българските части. Въодушевен от успеха си, император Константин V отново предприема поход срещу България, но северните ветрове възпират византийския флот край Месемврия (дн. Несебър) и по този начин осуетяват византийските въжделения.
Хан Телериг разбира, че заради голямото количество византийски агенти в българската столица, всички негови планове бързо стават известни на византийския император.За да ограничи това византийско влияние в българската столица, хан Телериг изпраща писмо до византийския император, в което пише, че възнамерява да избяга при него, но иска гаранции за себе си и имената на византийските агенти, които могат да му помогнат. Константин V Копроним познава ситуацията в България и приема, че хан Телериг е поредният български владетел, който е принуден да напусне престола. Той изпраща на българския кан имената на своите шпиони. На хан Телериг не му остава нищо друго освен да прочисти Плиска от предателите, които изтребва до крак.
През 777 г. хан Телериг, след поредния преврат, все пак е принуден да избяга в Константинопол. Новият византийски император Лъв IV Хазар(775-780), син на Константин V, с радост приема хан Телериг. Бившият кан приема кръщение с християнското име Теофилакт. От страна на императора, той е удостоен с титлата патриций.