Йоаким Груев
Йоаким Груев Пройчев е български просветител, учител, педагог, преводач, книгоиздател и общественик.
Роден е на 9 септември 1828 г. в Копривщица в семейството на Груйо Пройнов и Тана Топалова. Баща му е дребен търговец, син на поп Чернев. Йоаким има една сестра – Тана Каравелова и четирима братя – Георги, Харитон (Веселин), Александър и Никита Груеви.
Начално образование
Според разказите на Йоаким Груев баща му е бил с интерес към книжовността и е четял вкъщи книги, с които се сдобивал по време на търговските си пътувания. Една такава книга по всяка вероятност е била Паисиевата история, от която той чел на синовете си. Бащата на Йоаким Груев отдава голямо значение на образованието на сина си и в домашни условия го учи да чете от Часослова и от граматиката, съставена от Неофит Бозвели.
През зимата на 1836 г. бащата на Йоаким Груев го дава да се учи в импровизираното училище на С. Велев. В лятото на същата година Йоаким Груев сменя училището и отива да се учи също в импровизирани условия при даскал Иван – обущар в града.През есента на 1836 г. отива да се учи при Захарий Икономович Круша, който преподава по взаимната метода.
През 1837 г. се построява ново училище, чийто настоятел става дядо му Генчо Топалов, което е пригодено за обучението по взаимната метода. През есента на същата година в училището идва да преподава Неофит Рилски, който също използва взаимната метода. През този период при Неофит Рилски идват да се обучават също Найден Геров, Христо Пулеков, Калист Луков, свещ. Атанасий Чолаков и др., с цел да изучат и разпространяват взаимната метода.
През 1839 г. Неофит Рилски се оттегля в Рилския манастир и оставя мястото си на Христо Пулеков, при който младият Йоаким Груев продължава образованието си до 1844 г. През периода си в Копривщица Йоаким Груев учи българска и руска граматика, аритметика, гръцки, турски, псалтика. По желанието на баща си е изпратен в гръцкото училище в Пловдив, за да подобри знанията си по гръцки.