Хан Тервел 701г. – 721г.
През 701 година на българския престол се възкачил хан Тервел. Според Именник на българските ханове той принадлежи на рода „Дуло“, откъде идва и теорията, че е бил син на Аспарух. Основната цел на ханТервел било постигането на териториално разширение на българската държава и утвърждаването на суверенитета на хана.
Първа стъпка в тази насока била помощта, която българският владетел оказал на император Юстиниан II през 705 година. Заради неуспехите на василевса срещу арабите, той бил свален от власт и изпратен на заточение. През 704 година Юстиниан II влязъл в контакт с хан Тервел, молейки го да му помогне да си върне престола. Аспаруховият син видял изгода от положението и възможност да засили влиянието си в ромейския двор и през 705 година сваленият василевс потеглил с българска войска към Константинопол и обсадил града. С помощта на свои верни поддръжници, Юстиниан влязъл без бой в столицата и възстановил властта си. От благодарност към българския владете, императорът отстъпил на България областта Загоре в Източна Тракия. Придобитите теритоии били от голямо търговски, икономическо и стратегическо значение, тъй като те осигурявали пълен контрол на българите върху източните старопланински проходи и нямало да позволят на Византия да организират внезапни походи срещу Плиска. Това било и първото разширение на България на юг от Стара планина.
Хан Тервел получил и титлата „кесар“, която била от изключителна важност и представлявала голямо признание за българския владетел. Тя обикновено се давала на втория човек след императора и връчването и било съпроводено с намятане на червена хламида върху плещите на Тервел. По този начин на българския хан официално било признато правото да господства над зеатите от българите територии.
Византийците обаче били недоволни от голямото признание, което оказал Юстиниан II на езическия владетел. За да се справи общественото недоволство, той решил да преустанови мира с българите. Бил предприет мащабен военен поход, чиято цел била да се унищожи българската държава. Така, през 708 година, край Анхиало, в решително сражение една срещу друга се изправили византийските и българки войски. В него хан Тервел се доказал и като отличен пълководец и разбил ромейската войска.
Само три години след поражението, през 711 година, Юстиниан II отново потърсил помощ от хана. ХанТервел приел, но този път въпреки изпратената помощ, василевсът изгубил възникналата гражданска война. В следващите години вътрешнополитическата обстановка в империята била нестабилна. Хан Тервел се възползвал от ситуацията и оказал продължителен военен натиск в Тракия, което довело до решението на император Теодосий III да сключи търговски договор с българите. Това станало през 716 година, което превърнало това споразумение в най-стария търговски договор в историята на България. Клаузите на договора гласели, че областта Загоре остава българско владение и че Византия се задължава да плаща данък на хана – тридесет литра злато годишно. Също така двете страни се съгласили да екстрадират политическите си бегълци, за да не се повторят случаите с Юстиниан II. На последно място била клаузите, според която всички стоки, с които държавите търгуват трябвало да получат държавен печат като търговците платят необходимите такси и мита на границата.
Безспорният връх в управлението на хан Тервел обаче се случил през 717-718 година. На 15 август 717 година, ромеите били изправени пред нова заплаха – започнала третата арабска обсада на Константинопол, ръководена от известния военачалник Маслама. Новият василевс – Лъв III Сириец потърсил помощ от Плиска. Хан Тервел преценил, че в тази ситуация арабската заплаха била по-голяма от византийската и предприел решителни действия. Така на следващата година българските войски се насочили към столицата на Византия по суша и заедно с ромейския флот разгромили арабите. Победата на хан Тервел направила силно впечатление на християнска Европа и наред с тази на Карл Мартел през 732 година при Поатие спрели арабското нахлуване на Стария континент и запазили формиращата се средновековна християнска цивилизация. Източната и западната християнска църква са канонизирали хан Тервел за светец – свети Тривелий Теоктист – спасител на Европа.